pre-loader

SEO

SEO Nedir, Ne İşe Yarar

SEO

SEO, İngilizce olan Search Engine Optimization ifadesinin baş harfleriyle oluşan bir kısaltmadır. Türkçe’de Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Web sitenizin Google, Yandex, Bing ve diğer tüm büyük arama motorlarında daha üst sıralara çıkarmak amacıyla yapılan çalışmalar, SEO ile ilgilidir. Web sitenizin kullanıcı deneyimi de göz önünde bulundurularak arama motorları yönergelerine, politikalarına uygun hale getirilmesi için hem site içi hem de site dışı yapılan SEO çalışmalarını kapsar.

Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru Google olduğu için ülkemizde SEO denilince aslında Google SEO’dan bahsetmiş oluruz. Google’da üst sıralara, ilk sayfaya ya da ilk sıraya çıkmak için Google SEO çalışması yapılmalıdır.

Kullanıcıların %80’i arama sonuçlarında ilk sayfada yer alan web siteleri ziyaret etme eğilimindedir. Bu nedenle arama motorları sonuç sayfalarında (SERP) ilk sayfada çıkmak özellikle ilk üç sırada yer almak web sitenizin görünürlüğünü artıracak, marka bilinirliğine katkı sağlayacaktır. SEO ile daha çok organik trafik elde ederek web sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz.

SEO Çalışması

Genellikle mevcut bir web siteye SEO yapıldığı belirtilse de aslında SEO, web site fikrinin ortaya çıkması ile başlar ve web sitenin tasarımı süresince SEO uygulanır. Böylece SEO uyumlu olan web sitenin daha yayına girer girmez avantaj sağlar, arama motorlarında hızlıca sıralama alır. Bu durum SEO çalışması sürecinde hem işleri kolaylaştıracak hem de maliyeti düşürecektir.

“Web site SEO çalışması yaptırmak istiyorum, SEO çalışması nasıl yapılıyor” diye merak ediyorsunuz. SEO çalışması yapma için iki seçenek vardır; ya kendiniz yapacaksanız ya da SEO çalışması yapan firmalar ile çalışacaksınız.

SEO (search engine optimization) çok fazla detay isteyen karmaşık bir konudur. SEO alanında araştırmalar yaparak, SEO eğitimi alarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak arama motorlarının sıralama kriterlerini, yönergelerini öğrenmek ve bunları uygulamak hiçbir zaman yeterli gelmeyecektir. Kendi web siteniz için yapacağınız SEO için bir plana ve bolca zamana ihtiyacınız olacaktır.

Diğer bir seçenek olan SEO çalışması yapan firmalar, ajanslar ya da uzmanlar ile çalışmak ise daha profesyonel ve kaliteli olacaktır. SEO firması ile çalışmak size zaman kazandıracak, gereksiz risklere girmenize gerek kalmayacak ve işinize odaklanmanızda size yardımcı olacaktır. SEO ajansı ile, eticaret sitenize ya da kurumsal web sitenize SEO yaptırmak için çalışabilirsiniz.

Kaliteli SEO çalışması web sitenizin daha yapımı aşamasında başlar. Web site kodlamasından, içeriklerin kalitesine kadar tüm süreçte öncelikle kullanıcı deneyimi ön planda tutulmalı daha sonra web site arama motorlarına uygun hale getirilmelidir. Profesyonel SEO çalışması adımları analiz, planlama, uygulama ve rapor birimlerinden oluşmaktadır. SEO çalışmasının ilk adımı olan analiz içeriğinde web sitenizin teknik açıdan analizi, anahtar kelime analizi, backlink analizi, rakiplerinizin ve bulunduğunuz sektörün analizi yapılır. Analiz sonuçları ile işletme hedefleriniz karşılaştırılarak planlama yapılır. Planlama aşamasında hangi tarihte hangi işlemlerin yapılacağı konusunda bir yol haritası çizilir. Yapılan planlamaya göre adım adım süreç boyunca uygulama yapılır. Genel olarak aylık SEO çalışması şeklinde karşımız çıkan planlama ve uygulama adımları sonucunda aylık raporlama yapılır. Raporlama sayesinde çalışmanın ne durumda olduğunu, hedefimize yaklaşıp yaklaşmadığımızı, başarı ve sorunları görebiliriz. Bundan sonra gerekli olursa planlamamızda değişiklikler yaparak SEO çalışmasına devam ederiz.

SEO çalışmasının süresi web sitenin sağlık durumuna, bulunduğu sektöre, rakiplere, hedeflere göre değişkenlik göstermekle birlikte en az 2 ay sürmektedir. Bunun sebebi, SEO sürecinde yapılan işlemlerin etkisinin Google kaynaklı geç görülmesidir. Ancak genel olarak “SEO çalışması ne kadar sürer” sorusuna cevaben 4 ay ile 8 ay arasında diyebiliriz. E-ticaret sitelerinin karmaşık yapısı ve rekabetin daha fazla oluşu nedeniyle eticaret sitelerine yapılan SEO çalışmasının süresi en az 12 ay olmaktadır.

SEO çalışmalarını süresini etkileyen faktörler SEO fiyatlarının belirlenmesinde de geçerlidir. SEO sürecinde yapılacak işlemlerin çokluğu ve zorluğu SEO ücretlerini belirlemektedir.

SEO'ya mı ihtiyacınız var?

SEO, bir yatırım aracıdır. SEO için harcadığınız her kuruş uzun vadede işinize kalıcı fayda sağlar.

Teklif İste
GİT